KORONA VİRÜS KARANTİNASINDA EVDE NE YAPILMALI

KARANTİNADA EVDE YAPILMASI GEREKENLER

Her geçen gün yaygınlaşan korona virüs hayatımızı mecburen eve yönlendirmiş durumda. Peki evde karantina yaşamı sürerken olası sorunlar ve alınması gereken önlemler nelerdir bunları biliyor muyuz ?

 

Korona Virüs karantina yaşamı nasıl olmalı ?

COVİD-19 salgını sağlığımızı koruyabilmek ve eğer enfeksiyon yaşamamız durumunda , hastalıktan kurtulabilmek için bizlere yardımcı olabilmek için başvuracağımız sağlık çalışanları ve kurumlarından hizmet alabilmemiz için çok önemli bir önlem.

Evde kendimizi karantinaya aldığımız zaman ise aslında çok da bilmediğimiz bu kapalı dünyanın belli sorunlara yol açtığını zaman içerisinde anlayacağız.

Amacımız bazı öngördüğümüz olası sorunları sizlerle paylaşmak ve bu konularda önlemi baştan alarak Coronavirus den korunurken farklı problemler yaşama ihtimalini en aza indirmek…

 

Karantinada evde ne yapmalıyız ?

CORONAVİRÜS KARANTİNASI EVDE NE YAPMALI 2
 • PANİK YAPMAYIN

Lütfen sakin olun. İnsanların bilmedikleri ve ön göremedikleri konularda telaşa kapılmaları doğaldır.

Bu olumsuz durumla başa çıkabilirsiniz bizden daha önce yaşayan insanlar bir çok doğal olumsuz durum olan afetlerle başa çıkmayı nasıl başardıysa biz de başaracağız.

Önemli olan ön görebildiğimiz durumlara şimdiden önlem almak ve bu olumsuz durumdan nasıl olumlu çıkarımlarda bulunacağımıza odaklanmak. İnsanın her sorunla mücadele edebilecek akla sahip olduğunu geçmişe bakarak anlayabilirsiniz. Siz de en az o insanlar kadar güçlüsünüz. Gücünüzü bulun.

 • EVDE MİNİ KARANTİNA UYGULAYIN

Ev içinde aile bireyleri arasında da mini karantina uygulayın.

2 hafta birbirinize temas etmeden yaşamaya gayret edin. Çok zor eminiz ama 14 gün birbirinizin ne kadar değerli olduğunu da gösterecek . Karantina bitince daha güçlü  sarılmış olursunuz…

 

 • UZAKTAN SOSYALLEŞMEYİ İHMAL ETMEYİN

Bu dönem internet biraz yavaşladı . yapabiliyorsanız arkadaşlarınızla aile sevdiklerinizle görüntülü görüşmeler yapın.

Yada en kolayı telefonla konuşmak uzun uzun konuşmanın tam zamanı. Birkaç aylığına eğer dakika kısıtınız varsa dakikaları sınırsız paketlerden alabilirsiniz. Sözleşme imzalamanıza gerek yok . eğer konuşma odaklıysanız maddi anlamda sizi koruyacağı için öneriyoruz.

Sosyalleşmenin insan için önemli olduğunu unutmayın varsa açın bilgisayarınızı tabletinizi telefonunuzu arkadaşlarınızla aile büyüklerinizle aynı sofrada yemek yiyin

Hiçbir şey kaybetmezsiniz. Hatta iyi gelecektir.

 • GIDA SEÇİMİ

Gıda seçimi bu dönemde sizler için hayati önem taşıyor siz kendinizi evde güvene aldınız fakat marketten kendi aldığınız veya dışarıdan e marketlerden sipariş ettiğimiz gıdalar korona virüse karşı korunamamış olabilir. Eve gelen açık olabilecek sebze meyveleri tuzlu sirkeli suda en az 15 20 dakika tutup iyice durulamadan tüketmemeye gayret etmeliyiz. Paketli ürünlerin eğer paketleri içerisindeki ürünlere su geçirmiyorsa paketleri kolonya veya sabunla yıkayıp 1 dakika bekletmeniz ve durulamanız yeterli olabilir.

Paketsiz ekmek gibi ürünleri de kesinlikle tüketmemeye gayret edin. En azından bu dönem geçene kadar.

 • BESLENMENİZİ DÜZENLEYİN

Beslenme düzenlemesi bu dönemde büyük önem taşıyor.

Hayatınızdan abur cuburu çıkartmanın sağlıksız gıdalardan arınmanın yerine sağlıklı gıdaları ve yemekleri yerleştirmek için hem uygun hem de gerekli bir zaman. Evde fazla vakit geçirince yemek düzeniniz bozulabilir. Önlem alın ve hayat şekli haline getirin. Yoğur peynir gibi ürünleri evde yapmayı öğrenmek gibi gıda konusunda sağlıklı yöntemler belirleyin…

 

 • ALIŞ VERİŞ YÖNTEMİNİ PROGRAMLAYIN

Yakın zamanda Pazar market gibi alanlara kısıtlamalar getirilebilir. Marketlerde paketli ürünlerin öne çıkması bekleniyor . fakat semt pazarlarında bu alınacak olan miktarın bütçeye ve kişiye göre belirlenmesi sonucu değişmesi nedeni ile açık olarak sunulur. Semt pazarları organik ve taze ürün almak konusunda virüs öncesi yaşam açısından değerliyken ne yazık ki günümüzde virüsün bulaşma ihtimalinin hem yakın teması hem de ürüne dokunan insan adedinin fazla olması nedeni ile bizler açısından sağlıklı bir seçenek değil. Mümkün olduğunca paketli sebze meyvelerini alabileceğiniz seçenekleri değerlendirin.

 • ALIŞVERİŞİNİZİ PROGRAMLAYIN

Sosyal yaşamın sokaktan eve gelmesi ile birlikte ilk başlarda bir panik yaşandı ve marketler talan edildi. Bu durum bir çok kişinin temel ihtiyaçlarına ulaşamamasına neden oldu.

Bugünse marketlerde daha az kişiyi eş zamanlı kabul etmesi ile ilgili çıkan yasa nedeni ile alışveriş için marketlere gidilmesi yerine E-marketing uygulamaları ile sanal marketler aracılığı ile uzaktan sipariş ve ödeme yöntemleri kullanarak eve sipariş vererek yapılma yöntemi hızla yaygınlaştı.

Bu durum ilk zamanlarda ürün bulamama sorununu şimdi hizmetin gecikmesi sorunu olarak öne çıkartıyor. Yani ürünü buluyor siparişi veriyorsunuz fakat ürün çok yoğun talep nedeni ile geç geliyor.

İlk siparişinizi verdikten sonra gelme süresinin uzun olabileceğini öngörün o döneme kadar yakın bir yerden virüs kurallarına uyacak şekilde sadece elzem ihtiyaçlarınızı karşılayın.

 • PARA AKIŞINIZI DÜZENLEYİN BÜTÇÇE YAPIN

Finansala durumunuzu düzenlemeniz bu dönemde çok önemli . birikimlerinizi güvende tutmanız ne kadar süreceğini bilmediğimiz bir durum ile karşı karşıyayız.

Mümkün olduğunca ekonomik olmaya temel ihtiyaçlar haricinde lüks ihtiyaçlardan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Durum geçmez yada çok uzun sürerse farklı bir kaygı olarak maddi buhranlara sürüklenme ihtimalinizi en aza indirirsiniz.

Sorunsuz şekilde karantina durumu sona ererse de eğer bütçeniz artmışsa birikim yapmış olur ve normal yaşama dönünce  istediklerinizi alma yada istediğiniz ama yapamadığınız şeyleri yapabilmek için bütçe yapmış olursunuz.

 • BEDENİNİZİ KORUYUN

Ev küçük bir alandır. Normal sosyal yaşam içerisinde bulunan insanlar farkına varmadan kısa mesafelerde de yaşasalar fazla hareket ederler.

Doğal olarak kaslarımız zayıflamaya , sindirim sistemimiz tembelleşmeye bunun sonucu olarak organlarımız şekil değiştirmeye başlayacaktır. Bu da farklı sağlık sorunlarının oluşmasına vücut şekli bozulmalarına , kilo alımına ve eklem sorunlarına yol açabilir.

Her akşam ve her sabah mutlaka basit egzersizlerle sürekli bedeninizi aktif tutmaya çalışın. Ağır egzersizlerden kaçının ama orta düzeye kadar egzersiz programları yapın…

 

 • SOSYAL MEDYANIZI TEMİZLEYİN

Korona Virüsün hayatımıza getirdiği olumu durumlardan biri sosyal medya kirliliğini farkına varmamız.

Bir çoğumuz sosyal medya kanallarından saçma temelsiz ve panik yaratan haberler, birilerinin kardeşinin iş yerinde birlikte çalıştığı arkadaşının karısının uzaktan kuzeninin amcasının kızının çalıştığı hastanede herkesin bir anda düşüp öldüğü gibi bildirimler alıyoruz. Bu bildirimleri sürekli yapan sosyal medya kanallarını takibi bırakmanın tam zamanı.

Whatsapp gibi uygulamalardan sürekli panik yaratan mesajlar paylaşan kişileri uyarmak , yoğun biçimde yapan gruplardan ayrılmanın tam zamanı.

 • YARATICILIĞINIZI AÇIĞA ÇIKARTIN

  CORONAVİRÜS KARANTİNASI EVDE NE YAPMALI 3

Yaratıcı ruhunuzu açığa çıkartmanın tam zamanı.

Sanatsal eğilimlerinizi öne çıkartabilir. Enstrümanınız var da dokunamadıysanız alıp biraz oynamanın çalışmanın tam zamanı. Çizmek istediğiniz resimleri denemeye başlamanın yada aklınızda ki güzel cümleleri şarkı sözü yada şiir yazmak için de çok uygun bir zaman.

 • HAYALLERİNİZİ PLANLAYIN  

Bir çoğumuzun yapmak istediği ama vakit bulamadığı planları vardır.

İşte fırsat hayatınızı doğru planladığınızda en azından işe gidip gelmek için harcadığınız 1-2 saatiniz size ait .

Yapmak istediğiniz şeyler üzerinde düşünme yazma ve yol almaya başlamak için gereklilikleri tespit etme ve belki başlamak için fırsat. Unutmayın ,insanlar genel ortalamada 8 saat çalışır fakat en fazla 2-3 saat verimli çalışma yapabilir. Bu sürenin yarısı size ait.

 • AİLE YAŞAMINIZI DÜZENLEYİN

Karantinada aile yaşamınızı yeniden olgunlaştırmak için fırsat olduğunu fark edin.

Eğer yalnızsanız ev işlerini programlayın. Eğer yaşamı birlikte sürdürdüğünüz hayat arkadaşınız, eşiniz veya çocuğunuz varsa ev işlerini planlayın denk görev tanımları yapın geliştirin. Aile içerisi çözmek için fırsat bulamadığınız yada kaçındıklarınız ile ilgili olumlu dil bularak duygu paylaşımında bulunmak için de güzel bir fırsat. Aile içinde birbiri ile verimli zaman geçirmenin yöntemlerini bulun değişik etkinlikler yaratın birlikte bir şeyler izleyin, müzik dinleyin, hatta oyunla bulun yada yaratıp oynayın yaratıcılığınız ile birlikte aile dünyanızı büyütün.

 

Bu yazıyı yazmamıza ilham olan çok sevdiğimiz iletişim uzmanı Yalın Doğa Karoğlu ya bizlere telkin ettiği tavsiyeleri sizlerle paylaşma fırsatını sunduğu için teşekkür ediyoruz.

Sağlıkla mutlu kalın

 

Benzer yazılar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.